Yuval Harari’ye Cevap: Yeni İnsan Mı!

Merhaba sevgili dostlar. İçinde yaşadığımız bu corona karantina günlerinde sizlerle katılmadığım bir kaç konu hakkında fikirlerimi paylaşmak istedim. Dünya Sağlık örgütüne göre 25 Nisan itibarıyla 3 milyon 200 bin vaka 200 binde ölüm raporlanmış. Sizlere tabiki Coronanın sağlık kısmıyla ilgili bilgiler verecek değilim. Ben doktor değil tarihçiyim. Peki bunları neden yazdın diye sorabilirsiniz. Yazdım çünkü İsrail asıllı tarihçi Yuval Harari’nin kitaplarında artık günümüzde insanlığı tehdit eden salgın katlık savaş gibi durumların olmayacağı bu Corona durumunu önceden göremeyip kendi çapında öngörüler yaparak yeni dünyada insanların artık çok uzun yaşayıp üstün ırkı oluşturacaklarından bahsetmesi üzerine bir tenkit yazısı yazdım.

Kimse benim düşünceme katılmayabilir.

Ben de kendi çapımda tarih felsefesi görüşümü paylaştım. Harari kendi görülerini desteklemek içinde bazen eski Yunan yazarlarından bazen papazlardan Orta Çağ Avrupası’ndan örnekler vermiş. Epikürden verdiği örnek çok ilginç; onun aşk acısı olmadan üzüntü olmadan insan sadece kendisini düşünüp mutlu olursa daha uzun ve sağlıklı yaşayacağından bahsetmiş.

Yuval Harari

Sevgili dostlar insan seçimlerini yaşar.

Yani bireysel bencil ruhsuz insan olabilirsiniz. Ya da vicdan merhamet eşitlik sevgi gibi kavramları yüreğinizde taşıyan gerçek bir insanda olabilirsiniz. Gerçek bir insan dedim yani Yuval Harari’nin günümüz için öngördüğü insan yarı robot çipli bir varlık olmak ve uzun yaşamakta size kalmış yada etik değerlere sahip yeri geldiğinde hiç bir çıkarı olmadan gencecik yaşta bile olsa sevdası, vatanı, kendince kutsal değerleri için hayatınızı vermekte size kalmıştır. Hiç bir kutsal değere inanmayan tarihin tozlu yıllarındaki savaş, barış ve devrim gibi kavramları hep maddi olarak düşünen bireyci çıkarcı insan sizce gerçekte insani değerlere ne kadar sahiptir! Bence hiç! Günümüz ABD ve Avrupa toplumunda, İslam ve Doğu uluslarının kutsal değerleri ile alay etmek küçümsemek işte hep bu bireyci kapitalist toplumun yarattığı sözüm ona insancıklardan geliyor. Bir dinin kutsal değerlerini aşağılama yaşam tarzını küçümseme gibi bir sürü örnek…

Allah’ın yeryüzünde yarattığı en üstün varlık olan insan laboratuvar ortamında oluşup ruhsuz bir robot değildir. Sever, üzülür, aşık olur ve yardımlaşır. Bunlar insan olduğu için kendisine Allah tarafından verilmiştir. İcat yapan bir insan, insanlığa faydası olduğu için mutlu olmalıdır. Yoksa daha çok para kazanacağım yada ismim yaşayacak diye değil. Yunus Emre Hacı Bektaşi Veli, Mevlana gibi sevgi hoşgörü dürüstlük aşk ile çarpan yürekler güzel insanlar olarak isimleri yaşıyor.

Sevgili okuyucularım sizleri sıkmak istemem. Tarihçi Yuval Harari’nin öngördüğü yeni yüzyılda Biyolojik insanımsı robotlar olacak ve dünyada bunlarla kimse baş edemeyecek görüşüne katılmadığımı belirtmek istedim. Kocaman mercekte bile kaç defa büyütülen küçücük bir mikrop karşısında bile 8 milyar insan evine kapanıp çaresizce eli kolu bağlı oturuyor. Seçimlerimiz bizi insanlığa yaklaştırır yada uzaklaştırır. Bazen insan sonunu düşünmez yapısında bu vardır acı çekeceğini bile bile ya da kavuşamayacağını bildiği halde insan aşık olur!

Dostlar keyif aldıysanız daha fazlası için aşağıya mailinizi ekleyin yazımı lütfen paylaşın. Çünkü paylaşmak çoğalmaktır. Sevgiyle Kalın!

Yeni Yazılardan Haberdar Ol!
  • Add Your Comment