Maraş’ın Kahraman Çocukları!

O yaz Maraş ’a yeni taşınmıştık. Oğlum ile Gaziantep’te bir düğüne gitmek için arabayla yola çıkmıştık. Navigasyon daha evden yeni çıkmıştık ki, Bombacı Ahmet Caddesi’ne dönün dedi.

Oğlumda:

Baba kim bu Bombacı Ahmet diye sordu.

Tabi ki duymuştum ismini Maraş ’ın kurtuluşunda çok önemli görevler yaptığını ama oğluma daha fazla bilgi vermek için biraz araştırma yaptım işte size dilim döndüğünce bu kahramanlardan bahsedeceğim.

  • Abdal Halil Ağa
  • Sait Yalçın, 
  • Fındıklıoğlu İbrahim, 
  • Kısakürekzade Şahap, 
  • Şekerci Ökkeş, 
  • Ahmet Duran, 
  • Çuhadar Ali…

Gibi kahraman çocuklar kimisi 15’inde kimisi 16’sında ama hepsi korkusuz yiğit vatanları için gözlerini kırpmadan tüm hayatlarını verebilirler ve de verdiler.

maraş ınkahraman çocuklar

1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti yenik çıkınca Anadolu düşmanlar tarafından işgal edildi. Güney cephesinde Antep ve Maraş ’a önce İngilizler sonra Fransasızlar Asker çıkarttı.

Maraş’ı işgal eden Fransız askerlerinin şehre geldiğini duyan Ermeniler karşılamak için Fransızları Abdal Halil ağadan davul çalmalarını isterler. Ama Halil Ağa davulumu altınla doldursanız bile Müslüman memleketi işgale gelenler için vurmaz der ve Ermenilerin bu isteğini yapmaz.

Maraş’ın kahraman çocuklarından 16 yaşındaki Ahmet kale ve çevresinde Ermeni çeteleri ve Fransız askerleri ile çatışan Türk Çetelerine erzak silah cephane taşır. Tanınmamak için bazen sokakta oyun oynuyor numarası yapar. Fransız cephaneliğinden cephane kaçırıp Türk kuvvetlerine verir. Daha 16 yaşında olmasına rağmen Bomba yapıp Türk çetelerine verir. İşte bu olaydan dolayı ismi Bombacı Ahmet konulur. Kahraman Ahmet 17 yaşında vefat eder.

Kurtuluş mücadelemizde Maraş halkı; çocuğu, kadını, imamı, köylüsü ve şehirlisi ile kahramanca yurdunu namusunu savunur.

Onbeşinci Kolordu Komutanı Kazım Karabekir’in kutlama telgrafında ifade ettiği gibi:

Maraş halkı ölmüş ama Türklüğü öldürmemiştir.”

12 şubatta Maraş’tan düşman kovulur. 100 yıl önce bu toprakları savunmak için yaşına bakmadan daha çocuk yaşta Çanakkale’de, Irak’ta, Anadolu’da, Antep’te ve Maraş’ta savaşan kahraman çocuklar sizleri Unutmadık Unutmayacağız!

Dostlar daha fazlası için aşağıya mailinizi ekleyin. Sitemizi paylaşın. Sevgiyle kalın…

maraş ın Kahraman Çocuklar
Yeni Yazılardan Haberdar Ol!
  • Add Your Comment