Küresel sermayenin baronları

küresel sermaye

Devletleri ordular kurar ve ordular yıkar ordular ise para ile kurulur. küresel sermaye dünyayı finanse eder dili, dini ve milleti yoktur. Taraf tutmaz zira taraf bizzat kendisidir. Bu kirli sermaye Fransaya devrim afrikaya pranga osmanlıya yıkım götürdü parayı her ne kadar lidyalılar bulduysada iktisat bu sermayenin aracıydı.

bu sermaye önce savaş başlatır sonra silah satardı daha sonra savaşı bitirip ekonomisi çökmüş üretimi durmuş ülkelere gider onları kalkındırma vaadiyle yerleşirdi fabrikalar kurar madenler açardı. ve elbette ele geçirdiği bu ülkelerde egemenliğinin kalesi olan bankaları inşa eder.”

“BANKALAR”

Küresel sermaye paranın kendisini değil adını kullanırdı ve bunu çek adını verdiği para yerine geçen belge ile yapardı. 50 bin dolarlık çeki bir iş karşılığı iş sahibine verir çeki alan kişide bu çeki başka bir iş karşılıgı başka birine verirdi. böylece 50 bin dolarlık çek ekonomide 150 bin dolar olarak gözükür ve bankalar 50 bin dolarla 150 bin dolarlık iş yapardılar. Tüm dünyada 180 tür para birimi oldugu tahmin ediliyor ve bu paranın toplamı 5 trilyon dolara denk oldugu var sayılıyor. ancak bu paranın yalnızca %8 nakit durumda geri kalan kısmı dijital ortamda sayılardan ibaret bankaların sandıgımız gibi milyonlarca dolarları yok bunlar yanlızca dijital ortamda geçerli. ülkeler ekonomik kriz yaşadıgında insanlar bankalardan paralarını çekmek ister ancak bankalarda bulunan nakit ve talep edilen miktar arasındaki fark bankaların ödeme yapmasını engeller. bu nedenle bankalar iflas eder bu olaya örnek olarak 2001 deki krizde ülkemizde batan bankalar örnek verilebilir.,

Banka

SERMAYENİN BARONLARI

peki bu sermayenin başında kim var aslında sermayenin başında tek bir kişi yok birden fazla aile bu sermayenin ortağıdır. bu aileler mal varlıklarını aile üyeleri arasında bölüştürerek zengin milyarderler listesinde yer almaktan kaçınıyorlar. böylece planlarını perde arkasından görüyorlar. bu aile, savaşları finanse eder ülkelere borç para verir ve savaş bittiğinde bu borcu geri ister, ekonomisi çökmüş iflas etmiş ülkeler paralarını ödeyemeyince küresel sermaye planını ortaya sürer ve ülkelerden birer birer imtiyazlarını alır.bu imtiyazlar arasında darphanelerde basılan paraları yönetme,teftiş etme ve para basma imtiyazıda vardır elbette, kısaca bu sermaye elini verenin kolunu kapıyor.

TEK TİP YAŞAM, AVM’LER

küresel sermayenin en büyük düşmanı süphesiz kültürdü zira farklılıklar sermayeyi zorluyordu herkese farklı yemekler içecekler ve farklı farklı elbiseler satamazdılar bu yüzden çeşitliliği yok etmeye başladılar AVM ler kurarak insanlara verdiklerini geri almaya başladılar bu konuyu PAUL AUSTER söyle özetlemişti “Hafta sonu tatilleri; çalışanların dinlenebilmesi için değil,kazandıkları parayı kapitalizme iade edebilmeleri için vardır”

tek tip yemek

küresel sermaye, hayatımızın kısaca her alanında olmanın dışında bir yerde hayatımızın belirleyicisi durumunda. Sadece yiyeceğimiz yemeğe, içeceğe yada giyinecegimiz elbiseye değil okuyacagımız kitaba yani fikirlerimize dahi müdahale eder durumda. TV ve internet üzerinden reklamlarla bilinç altı yüklemesi yapıldığı insanları bu yolla farklı yönlere yönlendirdikleri bir sır değil ancak karşı bir önlemde alınmış sayılmaz.

sermayenin biricik evladı “kapitalizm” doğum tarihi net olarak bilinmiyor ancak sanayi devrimiyle doğduğu düşünülüyor. herkes kapitalizmin ne oldugunu az çok biliyor. size onu ben değil, Erich Fromm anlatsın; “kapitalizm ,insan gibi davranan makineler ve makine gibi davranan insanlar üreten bir sistemdir.” isimleri değişime ugrasada aslında hepsinin amacı küresel sermayenin çarkını döndürmekti. Kıymetli Belgelerletarih okuyucuları umarım içinde yaşadığımız ancak tek bir anına dahi sahip olamadığımız bu dünyada sizler için herşeyin hayırlısı olur. kıymetli yorumlarınızla bize fikir ve önerilerinizi ulaştırabilir ve merak ettiğiniz konuları bildirebilirsiniz. esenlikle kalın.

kapitalizm
  • Yorumunu Ekle