Geleneklerimizi unutuyoruz!

Sevgili okuyucularım sizlere bugün iletişim ve gelenekler ardındaki bağlantıdan yada günümüzdeki bağlantısızlıktan bahsedeceğim.insanoğlu günümüzden yüzbinlerce yılllar önce önce dil sayesinde iletişime geçmiş bazen de işaret yolu ile mağara duvarına yaptığı resimlerle iletişime geçmiş öyle uzun uzadıya size iletişimin serüvenini anlatmayacağım benim anlatmak istediğim günümüz teknolojilerinin kültürel yapımıza ve aile toplum sağlığına psikolojisine etkileri üzerine olacak.

Türk kültüründe toplumsal hayatın içinde insanların birbirine saygısı geçmişte o kadar fazlaydı ki günümüz toplumunda bazı değerleri unuttuğumuz için hep şikayet ediyoruz kimsenin kimseye saygı kalmadı diye . Osmanlı toplumunda evinde hasta olan bir aile pencereye saksıda sarı Çiçek koyar ve oradan geçen sokak satıcıları ona göre seslerini ayarlar saksıdaki çiçek eğer kırmızıysa o evde bekar kız olduğunu anlayan sokaktan geçen insan konuşmalarına ona göre çeki düzen verirdi. Değil şimdi pencereye çiçek koy vallahi aşağı inip uyarsan birde seni döverler.
Herşeyin anlamını yitirdiği ve kullan at sistemin geçerli olduğu günümüz toplumlarında şimdi bir kısa mesaj ile binlerce kişiye ulaşıp bir emoji ile işimizi görebiliyoruz. Ancak işte aynı zamanda bu kadar hızlı ilerleyen teknoloji aramızdaki o sıcak sohbetleride yanyana gelip acımızı birlikte paylaşmayıda azaltı.

sonuç olarak diyeceğim tabiki teknoloji düşmanı olmayalım ancak geleneklerimizide unutmayalım herşeyi kararında kullanmak en güzeli

  • Yorumunu Ekle