Eski Fotoğraflar İle İstanbul

Belgelerle tarih ekibi olarak İstanbul’un eski fotoğraflarına göz atıyoruz. Fotoğraflar Asya ile Avrupa’nın kesiştiği İstanbul geçmişine ışık tutuyor. Resimlerde, yangınlar ve depremlerle tahrip olan Kapalı Çarşı ve esnafı görülebiliyor. Kız Kulesi, Yere Batan Sarnıcı, Anadoluhisarı ve Rumelihisarı gibi tarihi mekânlar da yer alıyor.

Belgelerle tarih ekibi olarak İstanbul’un eski fotoğraflarına göz atıyoruz Fotoğraflar, Asya ile Avrupa’nın kesiştiği İstanbul geçmişine ışık tutuyor. Fotoğraflarda, yangınlar ve depremlerle tahrip olan Kapalı Çarşı ve esnafı görülebiliyor.

Resimler arasında Kız Kulesi, Yere Batan Sarnıcı, Anadoluhisarı ve Rumelihisarı gibi tarihi mekânlar da yer alıyor.

Osmanlı dönemindeki toplumsal yaşayışa ilişkin görüntülerin de gözler önüne serildiği karelerde arzuhalciler, sırık hamalları, köprü parasını toplayan tahsildarlar ve itfaiyeciler de dikkat çekiyor.

Seyyar kahvehaneler, adalar, yalılar… İstanbul’da yaşayanların boğaza nazır, mangal ateşinde pişen Türk kahvesini yudumlayabildiği, iki iskemle bir masayla hizmet veren “seyyar kahvehanelere” ait fotoğraflar da bulunuyor.

Galata Kulesi, Unkapanı Köprüsü, Yedikule ve adaların geçmişten bugüne değişimleri, tarihi yalılar ve köşkler de fotoğraflarda gözler önüne seriliyor.

Tulumbacılar
Tulumbacılar
Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı
"İstanbulda Mevleviler
İstanbulda Mevleviler
"İstanbulda
Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
İstanbul'da Eski Fotoğraf
İstanbul’da Eski Fotoğraf
Fotoğraflar
Fotoğraflar
İstanbul Suriçi
İstanbul Suriçi
Surlar
Surlar
Surlar
Surlar
Cami Önü
İstanbul’da Cami Önü
İstanbulda Eski Meydan
İstanbul’da Eski Meydan
Kızkulesi
Kızkulesi
Yeni Yazılardan Haberdar Ol!
  • Add Your Comment