Facebook Sayfamız

Arama Formu

Salih Bozok’un anıları !!

Salih Bozok’un anıları !!

Son günler’de özellikle sosyal medya’da birçok kişinin profilinde dolaşan bir paylaşıma açıklık getirmek adına bu yazıyı yazma ihtiyacı doğmuştur bir çok kullanıcımız’dan  bu durumla alakalı bir yazı yazmamız istendi , peki neydi o yazı ? “efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları , […]

01 Mart 2015 Pazar -
Facebook 0 Twitter 0

Son günler’de özellikle sosyal medya’da birçok kişinin profilinde dolaşan bir paylaşıma açıklık getirmek adına bu yazıyı yazma ihtiyacı doğmuştur bir çok kullanıcımız’dan  bu durumla alakalı bir yazı yazmamız istendi , peki neydi o yazı ?

“efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları , selçuklu ve osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir.

ayrıca unutmayın ki, o gün geldiğinde , her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır.”

17 aralik 1927/ ankara

 

Salih bozok’un anılarında geçtiği söylenen bu söz gerçek’mi değil’mi onu görücez

Öncelikle Salih bozok kimdir , Atatürk’le yakınlık derecesi nedir , bu hatırlatlarında varmı ? bunlara bakıcaz

1-Salih bozok 1881 selanik doğumlu tıpkı atatürk gibi bir asker atatürk’ün son anına kadar yanında olan hatta atatürk’ün yaveri olarak bilinen bir zat atatürk öldükden sonra doktorlara “kurşun vücüdun neresinden girerse insan daha çabuk ölür” diye sorup atatürk’ün ardından intihar girişiminde bulunan birisidir  bu durum oğlu Muzaffer Bozok şu şekilde anlatıyor,

Muzaffer Bozok

———————————————————————

1938′de ben 17 yaşındaydım. O zamanlar evde yalnızdım. Atatürk hastaydı. O yüzden babam hep Atatürk’le kalıyor, hiç eve gelmiyordu. Annemleri, ablamları, eniştemleri de Avrupa’ya yollamıştı.

Sonra bir gün babam beni Dolmabahçe Sarayı’na davet etti.

– “Sana araba yollayacağım, biner gelirsin” dedi.
Çok sertti babam. Çok döverdi beni. Çok top düşkünüydüm, mektebim iyi değildi. Arada kaçar, maça giderdim. Kızardı çok. Yine böyle bir şeyi haber aldı, yanına çağırıp dayak atacak diye korktum.
Evde giyindim bekliyorum. Kapı çaldı. Resmi üniformalı biri geldi. “Moskof Ziya” derlermiş. Sarayın şoförüymüş. Boşnak. Bir seferinde ben bir Fenerbahçe maçında buna çarpmıştım. Beni dövecekti, kurtardılar. Babam beni dövmeye onu yolladı sandım.

– “Saraydan geliyorum. Baban yolladı, seni bekliyorlar” dedi.

Çıktım. Kel Ali de (Ali Çetinkaya) arabada. Gittik saraya. Ben korkudan titriyorum ama babam o kadar müşfik karşıladı ki beni, şaşırdım.

– “Bak Muzaffer” dedi;

– “Artık koca adam oldun” dedi,
– “Atatürk ölüyor” dedi.

Başladım ağlamaya. Çünkü ben Atatürk’ü hiç ölmez bilirdim kafamda.

– “Ağlama evladım. Atatürk’ü uyandıracaksın; duyarsa kızar” dedi.

– “Ben de sevmem erkeklerin ağlamasını” dedi.
– “Şunu bil ki” dedi,
– “Eğer Atatürk ölürse ben de hayatıma son vereceğim” dedi.

“Annemlere telgraf çektiğini, bir an önce trenle dönmelerini istediğini” söyledi.

-“Sen artık koca adam oldun. Ailenin erkeği sensin. Annen, ablaların sana emanet. Aileye bakarsın. Oku, memleketine faydalı bir adam ol” dedi.

Hiçbir şey söyleyemedim. Yüzümü sakladım. Beni öptü, uğurladı. Döndüm, bitik bir vaziyette.

Atatürk’ün cenazesine mekteple gittik. Bize köprü üzerinde bir yer vermişlerdi. O günden hatırladığım, herkesin çok üzgün olduğu, herkesin ağladığıydı. O zamankiler bugünküler gibi değildi; herhalde daha duygulu insanlardı.

Babam da çok sertti ama arkadaşlığı, dostluğu çok iyiydi; neşeli, konuşkan bir insandı. Ama intihar hadisesinden sonra neşesini kaybetti.

Eskiden titrerdim karşısında; artık korkmaz olmuştum. Bitik bir vaziyetteydi. 1941′deki vefatına kadar da öyle devam etti.“

Salih Bozok’un doktorlara “kurşun vücüdun neresinden girerse insan daha çabuk ölür” diye sorarak karar verdiği intihar yöntemiyle Atatürk’ün ardından canına kıymaya teşebbüsünü  Muzaffer Bozok şöyle anlatıyor:

-“O sabah ben herzamanki gibi mektebe gittim”

-“Saat 09.30 da müdüriyete çağırdılar.
“Eve gitmen lazim” dediler.

Sokağa çıkar çıkmaz olanları anladım. Çünkü bayraklar yarıya inmişti. Evimiz Osmanbey’de idi.

-“Nerede babam” diye sordum.

-“Şişli Sıhhat Yurdu Hastahanesinde” dediler.

Koşarak gittim. Olup biteni orada oğrendim.

Ata’mı kaybetmiştim , babamı da kaybetmek üzere idim.

Babam canı çok kıymetli bir insandı. Böyle bir şeyi yapabildiğine inanamadım önce. Ancak Atatürk sevgisi o kadar büyüktü ki, onsuz bir dünyayı anlamsız buluyordu.

 

Yani kısaca Salih bozok deyim yerindeyse Atatürk olmadan yaşamayı bile anlamsız bulan çocuğunu dahi umursamayan bir adam ama peki neden atatürk e bu kadar bağlı salih bozok asıl sorulması gereken soru buydu ? bu konuda Atatürkü koruma yasasından dolayı yazamıyacağımız bazı şeyler var lakin biz yazabileceklerimiz ile yolumuza devam edelim ,

Salih bozok’un anıları diye kendisinin yazmış olduğu bir kitap yoktur sadece atatürk le aralarında yazmış oldukları mektuplar vardır bu maktupları toparlayarak Can dündar “Yaveri Atatürk’ü Anlatıyor” adlı bir kitap çıkarmıştır burda dikkat edilmesi gereken konu ise şudur ki iddaa edilen yazıda atatürk Efendiler diye başlıyor bu atatürk ‘ün meclisde veya diğer yerlerde toplu kitlelere karşı konuşurken kullandığı bir hitap şeklidir ama salih bozok un anıları tamamem mektuplardan oluşmakta peki atatürk yaverine neden efendiler diye bir yazı yazmış olsun ? bu oldukca saçma bir durum olurdu peki can dündarın kitabın’da bu durum başka bir konuşmada geçdiğini iddaa ettiğini varsayarsak durum şöyle gelişmekte salih bozok un yazılı hiçbir anısı yoktur ve hepsi mektuplardan oluşmaktadır o halde can dündar bunu kendisi yazmış olur kaldıki can dündar Atatürk adlı belgeselinde kendi kitlesi tarafından dahi bu adam yalan şeyler anlatıyor diye itham edilmiş birisi yine bu şekilde bir durum olması muhtemel

Son dönemlerde bu tarz insanların akılları’nı karıştırmak adına oldukca maniplasyonlar yapılmakta biz incelemeleirmiz sonucunda şuna ulaşdık

-Salih bozok Aatatürk’ün oldukca yakınında olan hemşehrisi ayrıca yaveri atatürk öldükten sonra intihar eden birisidir.

-Salih bozok’un kendi anılarını yazmış olduğu bir defteri dahi yok sadece atatürk’le aralarında yazılmış olan mektuplar var

-Can dündar tarafından yayınlanan Yaveri atatürk’ü anlatıyor kitabı ise salih bozokla atatürk’ün arasındaki mektuplar’dan ziyeda başka unsurlarıda içerisinde barındırmakta olabilir

Sonuç: Atatürk böyle bir söz söylememiştir hiçbir kaynakda bu geçmemektedir , Salih bozok’un anıları diye bir şey söz konusu değildir.

 

 

“Salih Bozok’un anıları !!” için 88 cevap

 1. Osman Buçukoğlu dedi ki:

  Söz konusu ifadeyi Can Dündar’ın Salih Bozok’a atfettiği internette dolaşan metin de yer alan bir iddia mı? Yoksa “Yaveri Atatürk’ü Anlatıyor” isimli çalışmada bizzat gözlemlediniz mi? Eğer gözlemlediyseniz, kitabın hangi sayfasında yer aldığını paylaşabilir misiniz?

  • admin admin dedi ki:

   Öncelikle tarihi belgeler ile hatıralar aynı kefeye konulamaz yani hiçbir tarihci haıraları asla %100 doğrudur şeklinde söyleyemez bunların bir belgeye tutanağa vs biryere dayandırılması gerekir gerçekliğini kabul edebilmek için söz konusu internetde dolaşan bu sözde salih bozok’un anılarında geçmiş olduğu söylenen bir söz zaten yani hatırat bundan dolayı doğruluğu kesin değildir can dündarın kitabına gelecek olursak’da o kitapda bu ifade geçmemektedir zaten benim kitapla alakalı yazmış olduğum başka unsurları’da barındırabilir sözü bir tesbittir sadece zira Salih bozok ile alakalı kale alınabilecek tek kitap olan bu kitapdada dediğim gibi bu söz geçmemektedir hatta o kitapda sadece tek bir yerde efendiler kelimesi geçmektedir ki oda atatürk’ün salih bozok a yazmış oolduğu mektuplardan bir tanesinde olan “Fuat ve Salih efendilere tahmil ettiğim24 yorgunlukların
   deruhte edilmesini rica ederim. M. Kemal.” kısmıdır

   • Osman Buçukoğlu dedi ki:

    İnternette rastladığım paylaşımlarda Salih Bozok’a atfedildiğini gözlemlemedim. Benim denk geldiğim paylaşımlarda herhangi bir referans söz konusu değildi. Ne Salih Bozok, ne de başka bir referans! Sadece 1-2 paylaşımın altında “Can Dündar tarafından Salih Bozok’a atfedilen dezenformatif ifade” şeklinde itiraz dillendiren yorumlar gözlemledim. Söz konusu yorumların bir tanesi de sizin çalışmanızı link olarak veriliyordu. Yazınızı tarafsız bir gözle okuduğumda, açıkçası ben de aynı izlenime kapıldım. Yazınız, okuyucuda söz konusu dezenformatif metnin “Yaveri Atatürk’ü Anlatıyor” isimli kitaptan alıntı olduğu, Can Dündar tarafından kaleme alındığını iddia ettiğiniz izlenimini bırakıyor. Bana verdiğiniz cevaptan anlaşılıyor ki böyle bir iddianız yok. Ancak tarafsız bir göze okutursanız, eminim o da benzer bir kanaati size vurgulayacaktır. (yazınızdan alıntı: “….iddaa ettiğini varsayarsak durum şöyle gelişmekte salih bozok un yazılı hiçbir anısı yoktur ve hepsi mektuplardan oluşmaktadır o halde can dündar bunu kendisi yazmış olur kaldı ki can dündar Atatürk adlı belgeselinde kendi kitlesi tarafından dahi bu adam yalan şeyler anlatıyor diye itham edilmiş birisi yine bu şekilde bir durum olması muhtemel”)

    • admin admin dedi ki:

     Osman bey açıkcası ben yazımda can dündar kendi ağzından yazmış olur demedim yazmış olabilir kendi kafasına göre bazı şeyler ekleyebilir dedim buda can dündar ın yapmadığı iş değil ayrıca kitapla o sözü ayrı olarak yazdım yazıda yani sözü hhiçbiryerde bulamadık zaten kitapdada yok ama salih bozok la atatürk arasında mektuplaşmalar vardı bu bilinen birşey can dündar da bu mektuplara istinaden bir kitap yazmış zaten ama şu var bu mektuplar tarihi gerçeklik değildir ayrıca bunların arasına başka şeylerde yazılmış olabilir dedim ama bundan kastım bahsi geçen söz değildir , belki sizinde söylemiş olduğunuz gibi okuyanların akıllarında bazı karmaşalar oluşmuş olabilir ama beni uzuzn süredir takip eden okuyucularım açıkcası ne demek istediğimi tam anlıycaklardır , kafasında soru işareti kalanlar zaten yorum veya e-mail yolu ile bana ulaşıyolar . Teşekkürler Osman Bey

 2. Yakup Polat dedi ki:

  Gazi Mustafa Kemal_ATATÜRK_Gençliğe Hitabesi,Herkesce Bilinir.Bilmeyen Okumayan Yoktur.O_Nedenle.Bu tür Tartışmalar.Anlamsızdır.Bu’tür zırva_tarışmalar.olayı ve söylemleri,dikkat’e almamaktır.Atatürk’ün,yaşamı bilinen gerçekler’le ortadadır.kısaca_SİLEMİYECEKSİNİZ.buna_Gücünüz_YETMEZ.BU BÖYLE BİLİN’E…

  • admin admin dedi ki:

   Kimseyi silmeye çalışdığımız yok sadece doğru olanı söylüyoruz ortada yanlış bilinen gerçekler var yanlışları düzeltmek bir hata değildir veye birini tarih sahnesinden silmek’de değildir öyle bir niyetimiz yok bizim silmek istediğimiz sadece şudur kemalist bağnazlık

   • Seda dedi ki:

    Siz kendi bağnazlığınızdaki yanlışları gün yüzüne çıkardınız da Kemalistlere mi geldi sıra ? Yazık, ne kadar da bencilce.

    • admin admin dedi ki:

     Kendi bağnazlığımızdaki yanlışlar !! Baya bi saçma oldu bağnazlık iyi bişey değildir zaten yanlıştır dolaysıyla yanlışın içerisinde yanlış aranmaz o zaten yanlıştır önce bağnazlığın ne olduğunu bi anlayın sonra okuduğunuzu anlayın sonra düşünün sonra cevap yazın malesef bu yorum ne kadar bilgisiz ve bağnaz bir insan olduğunuzu ortaya koyuyor.

     • Mbskyline dedi ki:

      Maalesef tarihi duymak istedikleri gibi istiyorlar.aslinin dogru veya yanlis olmasi pek onemli degil bazilari icin.tarihin arastirilmasina bile tahamul edemiyorlar.hersey duzmece degil elbette lakin ataturkten sonra atatutke maal edilmis bazi zirvalamalar sozkonusu.gercekleri gostermek yanlislari duzeltmek ne zamandan beri bagnazlik oluyir?

     • admin admin dedi ki:

      Zaten bizim derdimizde araştırılsın onu diyoruz ama atatürle alakalı hiçbi söze tahammül edemiyolar dinlemiyolar dinleseler belki anlıycaklar

     • mehmet dedi ki:

      Kardesim guzel yazmissin su beyni yikanmis beyinsizleri kale alma istedklri gbi anliyolar tarhlerni kabullenemyolar e bosu bosuna ataturku koruma kanunu ckmamis sz o sekilde inanin inanmya devam edin az otede oynayin kus beynliler

 3. urtek zehir dedi ki:

  kitabın yayın tarihi ”28-07-2010” yani cümlenin içinde bulunan dindar cemaatlerin birleşmesi oy ile başa geçmesi ve nihayetinde çıkar yüzünden birbilerine düşmesi.. bu kitaba sizlerinde anladığınız gibi mevcut ” cemaat – hükümet ” kavgasından önce yayınlanmış..anladığım kadar pek hoşlanmadığınız bu iki kişden biri müthiş bir öngörü sahibi ATATÜRK veya CAN DÜNDAR… peki sizinde bu tarz öngörüleriniz varmı üstadım..

  • admin admin dedi ki:

   1- atatürk veya can dündarın kitabında böyle birşey yokki öngörü olsun olmayan bir söz sosyal medyada manüplasyon için çıkartılmış birşey bu buna öngörü demek saçmalığın dik alası olur.
   2-Evet benimde bir öngörüm var 2023 yılına kadar kemalist bağnazlık ve getirdiği sorunlar tamamen bu ülkeden silinecek

   • ogogi dedi ki:

    Osman Buçukoğlu’nun da bahsettiği gibi yazınız yanlış anlaşılmalara neden oluyor. Moderatörler tarafsız olmak zorundadırlar. Niyetinizin kemalist bağnazlığı silmek olduğunu söylediğinize göre, tarafsız şekilde yazdığınızı düşünmüyorum.

    Ayrıca 2023 hayalleriniz için çok üzgünüm.
    Bağnazlık silme sırası bizde.
    Hoşçakalın.

    • admin admin dedi ki:

     Sadece gülüyorum ben tarafsız olduğumu hiç yazmadım ben hakikatten, osmanlıdan tarafım keşke sizde soru sorsaydınız cevap verirdim seve seve ama sizde o zeka olmadığı kesin ayrıca sizin ağa babanız putlarınız silememiş bizim inancımızı iki kıçı kırık siyasetcinizmi silecek? Ve anlaşılıyorki Allah size fırsat vermiye yapacağınız eziyetler zalimlikler hazır!! Ama üzgünüm senin adına hiçbirsey beklediğin gibi olmayacak bu yorumumu unutma çok büyük bi sarhoşlukdasınız şuan, olayın iç yüzünü anladıgınızda buraya tekrar beklerim bu adam nerden biliyodu nasıl anlıyamadık dersin öle iç mihrak dış mihrak da değil bu bilakis erdoğan ın yeni siyasi senaryosu bu ve sizler bunu yediniz afiyet olsun size bre cahiller.

 4. h.güven dedi ki:

  bir tartışmadırki tuhafıma giden atatürk ün anlamsız ve zayıf olduğunu ima edercesine hatta akp taraftarlarının günlerce yaptığı gibi Atamızı hiçe sayan bir tutum içerisinde admin arkadaşımızın tutumunu görmekteyim.
  Kısacsı buna şaşırmadım. nedenmi; akp ve taraftarlafrı peygamber efendimizi bile gölgede bırakacak şekşlde erdoğan hakkındaki propagandası yapılmakta ve kendni dinci ve islam neferi gören birçok insan bu propaganda karşısında dilsiz şeytan olmakta iken. hala atatürk e karşı itibarsızlaştırma eğlemlerini şiddetle kınıyorum.
  Önce siz erdoğana allahın bütün vasıflarını taşıyor diyenleri eleştirin, bakara makara diyen zevatı eleştirin. efkan alanın peygamber bile gurura kapılmıştır diye AKIL YOKSUNU bakanı eleştirin. bu insanlara gelince neden susuyorsunuz müslümansanız konuşun

  • admin admin dedi ki:

   Bizim kimseyi itibarsızlaştırmak gibi bir gayemiz yok sadece yaşananları belgeleri ile yayınlamakdayız bundaki amacımızda itibarsızlaştırmak değil her insanın hataları olabildiğini göstermek ve cumhuriyetin kuruluşundaki ve sonrasındaki hataları veya yanlış bilinen doneleri düzeltmektir , ikincisine gelince biz tarih bloğuyuz siyaset bloğu değil bahsetmiş olduğunuz akp nin hataları ile alakalı yanlışları veya hataları yazan onlarca siyasi site var zaten.
   ayrıca insanları müslümansanız oysanız buysanız diye kategorize ederek kemalistliğin getirmiş olduğu insanları kategorilere sokma (faşistliğinizi) çok belli ediyosunuz

 5. MESELE dedi ki:

  Sayin Osmanli hayrani oncelikle son yorumunuzda acikca İslami acidan gunah olan fiilleri sirf taraftar oldugunuz takimi savunur gibi savundugunux iktidara ait oldugu icin elestiremiyorsunuz. Sayin admin kendinizi kandiriyorsunuz.

  • admin admin dedi ki:

   Allaha şükür putlara değil osmanlıya hayranım , Osmanlı hayranı olarak görülmemede çok seviniyorum Teşekkürler , benim siyasi görüşüm savunmamda normaldir sende kendininkini savnuyosun sorun yok dimi, bak belgelerletarih.com kadar karşıt görüşlülerin yorumlarını yayınlayan başka bir site yok küfür olmadığı sürece heryorumu yayınlıyorum takipedenler bilir hatta daha öteside şu bu sitenin ve beni takip eden insanların % 80 i karşıt görüşde nedeni ne biliyomusunuz ? çünkü bu sitede iftira maiyetinde Atatürkü veye başka birini karalayıcı yazı yok bir iddaa varsa belgesi ile var sizde bunları bir düşünün ve öyle yorum yazın lütfen .

 6. MESELE dedi ki:

  Sayin admin bizler Selcuklu ve Osmanli’nin bize ait ve gurur verici tarihimizin bir parcasi oldugunu kabul ediyoruz. Lutfen siz de curumus bir imparatorluk ortaminda musluman halkin dusmanlardan kurtarilmasi icin her turlu varligini ortaya koyan cesur zeki ve basarili bir komutan ve lider Ataturk’ un hakkini ve yaptigi iyi seyleri teslim ediniz.Aksi halde ne sehitlerimiz ne vatansever milletimiz ve hepsinden once Allah (c.c.) razi olmayacaktir. İslam fitrati olan bir insan yapilan gunahlara bunlar benim adamim deyip sessiz kalamaz. Ayrica kimin dindar oldugunu da Yuce Allah’ tan baskasi bilemez. Saygilarimla

  • admin admin dedi ki:

   neye celallendiniz anlamadım ? kimseye dinsiz demedim ayrıca Atatürk’ün heryapdığı şey hataydı diye bir önyargımda yok insan bu hatasıda doğrusuda olur ,beni eleştirmişsiniz ama şuan aynı şeyi siz bilmediğiniz osmanlıya yapmaktasınız çürümüş bir imparatorluk demek sadece kusura bakmayın ama ahmaklık olur osmanlı eğer çürümüşse bunun nedeni bugünki chp nin geçmişi olan ittihadcılardır ya bilin öyle konuşun yada naraalar atıp birileirni savunuyosan o savunduklarının geçmişini iyi bil

   • Selami Büyükdeveci dedi ki:

    Ittihad ve Chp… buraya kadar okudum yorumlariniza saygı duydum burdan itibaren vazgeçtim.

 7. Mehmet dedi ki:

  Vay arkadaş ne kadar zorunua gitmiş bazılarının söz gerçek olmayınca 🙂 alışın alışın , atatürk’le alakalı söylenenlerin yani bilinenlerin %90 ı yalan zaten

 8. Ado dedi ki:

  Şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel şehridir lafını söyleyen adamın devlet adamlığıda, dehasıda uydurmadır

 9. fatih dedi ki:

  ADMİN krdş kusura bakmada Senin yolun belirli ne kadar para aliyorsun bu yazilar için ? kimler var arkanda … söyleme gerçi anlayan anladi .

  • admin admin dedi ki:

   Sadece gülüyorum sitede reklam dahi almıyorum çünkü benim derdim para kazanmak değil öyle olsaydı iki reklam ekler para kazanırdım, herkesi kendiniz gibi para için her haltı yiyen insanlardan düşünmeyin zira biz osmanlı çocuğuyuz siz nesiniz o belli değil

 10. ışıl dedi ki:

  Atatürk düşmanlığınızı gerçekler diyerek gizli mesajlarla iletiyorsunuz

  • admin admin dedi ki:

   Sizde tapınmak yerine bi adam akıllı okuyunda öyle analiz edin bırakın bağnazlığı

   • serhat dedi ki:

    Neden her Atatürk’ü sevene bağnaz diyorsunuz. Biz her Aldatma ve kandırma partisine hırsız diyormuyuz ?

    Evet diyoruz 🙂 tmm sende devam et eşitiz.

    • admin admin dedi ki:

     Serhat kimseye atatürk’ü sevdi diye bağnaz demedim , atatürk’ü insanların sevmesine de karşı değilim ayrıca isteyen istediğini sever yada sevmez sevabıyla günahıyla o kişinin kendi vicdanındaki bir durumdur ben bakış tarzına bağnaz dedim, insanların kafasındaki fikirler kalıp şeklinde ise ne olursa olsun değişmez şeklinde ise o kişiye bağnaz denir sana gelecek olursak sen her kendi görüşüne muhalif olana kendi yorumunda da dediğin gibi hırsız diyosun işde bağnazlık budur evlat.

 11. FIRAT dedi ki:

  Mücadelenize hayranım. ..Tebrikler. ..Lakin boşuna uğraşiyorsunuz bu bağnaz kemalistlere an-la-ta-maz -sın.Öncelikle şunu görmüyorlar daha doğrusu goremiyorlar ülke gidişatına göre Atatürk konuşuyor. ..Atatürk e lafım yok ama yeter bu kadar da kullanılmaz bir insan. ..Tek kelimeyle sahtekarlar.

 12. Burhan dedi ki:

  Önce Türkçe yazmasını öğrenip sonra Tarihe el atacaksınız. Tarihi bir olayın gerçekliğini tartışmak, yorumlamak haddine değil senin. Apaçık ortada.

  • admin admin dedi ki:

   Burhan ben burda edebiyat parçalamıyorum veyahut editörlük’de yapmıyorum bu bir ikincisi madem bu kadar imlaya nokta’ya takıntılısın git kendi bloğundaki yazıları düzenle, üç tarihi bir olayı yorumlamak için yazmak değil okumak ve anlamak yeterlidir senin gibi dar kafalılar okur ama anlamaz , ortada ap açık bir yalan var ve bizim işimizde sizin gibi kemalist yalancıların foyasını ortaya çıkarmak seninde bu zoruna gitti eleştirecek birşey bulamayınca noktaya virgüle saldırdın , daha çok gençsin önyargılarını bri kenara at öyle oku .

 13. Sinan dedi ki:

  Admin müthiş bi sabırla her yoruma cevap vermişsiniz. Tebrikler

  • admin admin dedi ki:

   Teşekkürler Sinan
   Hakaret veya küfür olmadığı sürece bütün yazılan yorumları yayınlıyoruz ve hepsinede mutlaka cevap veriyoruz belki anlayan olur diye 🙂

 14. Mahmut dedi ki:

  Admin,
  Sizdeki bu motivasyonu anlamlandıramıyorum.Hele bu yüzyılın insanını bu kadar motive eden şeyide anlamıyorum.Hadi sıra sende yine 🙂

 15. Nilüfer dedi ki:

  Birincisi iki lafınız birbirini tutmuyor admin bey tıpkı lideriniz gibi, birinde diyorsunuz ki ben kimseyi dinsizlikle suçlamıyorum,diğer yorumunuzda ise putperestlikle suçluyorsunuz insanları.. Siz nerden biliyorsunuz ki karşınızdaki insan neye inanıyor? Sizin inancınız bu şekilde mi ilerliyor ? Aklınız var fikriniz yok çünkü, düşünemiyorsunuz Atatürk ile dini veya şuan savunduğunuz partiyi kiyaslayamayacağınızı…
  Size şuan anlayacağınız şekilde açıklamak istiyorum…
  1- Allah birdir,tekdir ondan başka ilah yoktur.
  2- Selçuklu ve Osmanlı Devleti bizim tarihimizdir hepimiz saygı duymalıyız lakin şuan osmanlı devletinin teamülleri geçerli olsaydı senin suanki liderin seçme ve seçilme hakkıyla iktidarda olamazdı…
  3-Atatürk çok efendi,milletine hitap etmesini bilen bırak 3-5 korumayla bedelli askerlik yaptırmayı cephede kendi savaşmış ve gazi olmuş asıl bir komutandır ayrıca bil diye söylüyorum hani çok inançlısın ya amel defteri kapanmış bu dünyada olmayan biri hakkında ileri geri konuşmak çok günahtır ya Allah (c.c) o kulunu seviyorsa…
  4- Atatürk senin liderin gibi bir sürü sokakta aç çocuk varken,bir sürü evsiz insan varken 1000 odalı saray yaptırıp karısının gözünü doyuramadığı için yanına 250 odalı saraycık yaptirmamistir..
  5- Elhamdülillah Müslümanım , Ne mutlu Türküm diyene..
  Not: Tüm yorumlarınızı okudum ortaya karışık bir cevap vermek istedim umarım anlamışsınızdır…
  Karşınızda bir bayan olduğunu unutmadan cevap vermenizi temenni ederim…Saygılarımla….

  • admin admin dedi ki:

   Hanımefendi siz ne zannettiniz yada beyninizdeki hangi örümcek ağında takılan ön yargınız benim size düzgün hitap etmeyeceğimi düşündürdü bilemiyorum o sizin kötü niyetiniz olsun 🙂
   Atatürk’ün kurduğu cumhureyette Atatürk kaçkere seçimle iktidara geldi bunu biliyomusunuz ? Cevap vereyim Hiç.
   Çok kibardı dediğiniz kişi binlerce insanı istiklal mahkemelerinde önce idam ettirip sonra davasını yaptırdı , zaten hep öyle olur seri katillerde hep aslında kibar insanlar olur .
   Ben Atatürkü asla putperetslikle suçlamadım bilakis Atatürk’ü putlaştırmaya çalışanlara tepki verdim ! bunda Atatürk’e bir hakaret veya zedeleyici birşey yok siz Atatürkçü birisiniz , o zaman sizinde Atatürk’ün putlaştırılmasına karşı olmanız gerekir diye düşünüyorum bence o yazıyı tekrar okuyun .

 16. Omer ONAL dedi ki:

  Ya kardeşim saçmalayıp millete ayar eriyorsunda sözlerin tutarsız ve yalan oradan buradan kafanıza almış çırpmışsınız…

  Kısaca sana emir vereni söyle admin…rte mi fetoş mu..abd mi…kim lan o!!!

  • admin admin dedi ki:

   Ben kimseden emir veya para almıyorum , herkesi kendiniz gibi birinin köpeği zannetmeyin köpeklik ve hainlik size aittir çünkü küfür tek millettir , ben bildiğimce bildiklerimi yazıyorum

 17. Bilal dedi ki:

  Yahu yönetici 2023’de ne olacak, neden 2023 diye bir tarih verdin?

 18. Bilal dedi ki:

  Şu, binlerce kişiyi İstiklal Mahkemelerinde idam ettirdi demişsiniz. Allah aşkına o binlerce kişi kim elinde bir belge var mı? Bak Allah’ın adını verdim lütfen, bi yanlış bilgim varsa bana doğruyu anlatın bende bileyim. Vatana ihanetin bedeli ölümdür. Boş yere öldürüldüğü için üzüldüğüm sadece 1 kişi vardır. İskilipli Atıf gibi yabancı manda hayranı gibi vatan hainlerinden bahsediyorsunuz eğer idam onlar için kurtuluş sayılır!

 19. mkayhan dedi ki:

  Admin sizin söylemleriniz açıkça ortaya koyuyor ki siz cumhuriyet ve Mustafa Kemal karşıtı bir zatsınız. Üzülerek söylüyorum ki tüm yazılarınızda bilgilendirmelerinizde hatalar (kasıtlı) yanlış bilgiler mevcut. Bütün bunların ışığında bu tarihsel konularda yetersiz olduğunuz katidir. Fakat yinede bir insan bilgilenir cehaletten kurtulursa mutlu olacağımdan, sizi, Ankara daki öğrencilerimle birlikte belkide, misafir etmek kahvemi ikram etmek hoş olur..

  • admin admin dedi ki:

   Anladğım kadarıyla bir öğretmensiniz , beni malesef hiç anlamamışsınız yazılıarımda bilinçli çarpıtma hiç yoktur siz biliçli çarpıtma arıyosanız 1950 yılına kadar okutulan ve sizinde tarihi öğrendiğiniz o tarih kitaplarına bakın ve malesefki sizin gibi yalan tarihi ders diye okutup bunlada övünen zavallılara ancak acıyorum ama daha çok zehirlediğiniz o öğrencilerinize acıyorum sizin gibi yalancı tarihçileri zamanla temizleyeceğiz merak etmeyiniz.

 20. Tolgahan Yıldız dedi ki:

  Sen öyle san… bir zamanlar ingilizler, Fransızlar, yunanlar, italyanlar ve bilmem ne bela da senin gibi bu topraklara saldırdı. Ne oldu? (Avucunuzu yalarsınız..)

  • Tolgahan Yıldız dedi ki:

   Yanıt sadece 2023 hayaliyle ateşli havale geçirmiş beyinsizlere… yahu siz Osmanlıcılık oynayan düşünce Özürlüler… Vahdettin ingiltere Zırhlısına binip gitti İşte, bu topraklar Türkiye Cumhuriyeti’ne ait… siz de ingiltereye gidin arkadaşım. 2023 bizim 100 yılımiz! Ayrica 2023 yılı tayyip ve eşrafinin hüküm giyecegi yil da olabilir unutmayin sakin!

   • admin admin dedi ki:

    Hüküm giyecek olanlar’a dokunulmaya başlandı bile rahat olun mail adresinizle beraber yapdığınız hakaretler ve cumhurbaşkanını tehdid edicek şekilde olan yazınız hüküm giymek ip adresiniz ile beraber emniyete gönderilmiştir hüküm giyecek olanlar düşünsün.

    • Ayberk dedi ki:

     Arkadaşlar sakin olun, Osmanlı bizim atamızdır, tıpkı Selçuklular veya Göktürkler gibi. Sadece Osmanlı’yı anıp gerisini anmamak olmaz, yazıktır. Vahdettin’in zırhlıya binip gitmesi bir suç veya hainlik değildir, öyle gerek görmüştür, veya korkmuş da olabilir, sonuçta o da bir insan. Birilerini suçlamadan önce ben napardım diye düşünmek lazım, biraz kucaklayıcı olmak lazım.

     • admin admin dedi ki:

      yanlız vahdettin kaçmamıştır , o sürgün edilmiştir bununla alakalı bir yazımız ileride olucak

  • admin admin dedi ki:

   Abe gerizekalı benim dedem bu ülke için sarıkamışda şehit oldu sen kimsinde bana kendi devletime saldırmışsın diyosun embesil herif senin kim olduğun bile belli değil yüksek ihtimal göçmensindir birde

 21. Ayberk dedi ki:

  Peki çok genel birşey sorucam. Bu ülkenin cumhurbaşkanından bahsederken her zaman yazım kurallarına uyulmasına rağmen, Atatürk’den bahsederken neden a harfi küçük ya da kesme işareti kullanılmaz? Erdoğan’ı destekleyip aynı anda Atatürk’ü de desteklemek, sevmek mümkün değil midir?

  • admin admin dedi ki:

   Pek tabiki mümkündür ikisinide insanlar sevebilir veya sevemez bu insanların kendi ieçrisindeki vicdani hisleri ile alakalı bir durumdur, hiçkimsenin düşüncelerini yargılamak veya kötülemek bize düşmez , bizim yapdığımız bu değildir, farklı yazılarıma bakarsanız bazı yerlerinde şunu özellikle belirttim bir insan tamamiyle iyi veya kötü olamaz benim içinde Atatürk’de aynı şekildedir ama şu var 90 yıldır zaten Atatürk hakkında en ufak eleştri yapan insanlar hemen toplumdan izole edildi sorunda bu eleştiriyi kaldıramıyolar istiyolarki kimse Atatürk’ü eleştirmesin yanlışına yanlış demesin yoksa onu öven onca yazı kitap vs bir sürü içerik var bizim yaptığımız ise bilinmeyenleri yazmak kimseyi karalamak değil yazdıklarımız iftirada değil kaynakları var hepsinin gidip araştırmaya üşenip burda onu savunmak olmaz araştır öle savun haksızmıyım ?
   kısacası bir insanı sevebilirsiniz ama o hatasızdı demeyin hataları ile sevapları ile ben seviyorum diyen’e zaten bizim lafımız olamaz.

 22. AdeN dedi ki:

  Öncelikle niyet okuyuculuğunun kimseye bir üstünlük katmayacagini belirtmek isterim Osmanli nin din eksenli üretmeyen borçlu ekonomisinden sadece dincilerin tüccarlı k yaptığı bir misyondan yıkıldığını görmemek için epeyi bir akli melekerin kaybolması gerekir referansı din alan bütün ideolojiler kaybetmeye mahkumdur

  • admin admin dedi ki:

   osmanlı islam üzerine yönetilirken dünyaya hükmediyordu ne zamanki islamdan uzaklaşmaya başladı toplum batıya yaklaştı işte o zaman güçsüzleşti ve hatta abdülhamitin eğitim görsünler diye batıya avrupaya gönderdiği insanlar tarafından tahtından indirildiler bu bile tezinizi çürütür islam oku der sana sen okumazsan ilim irfan sahibi olmazsan bu senin suçundur şunuda kabul etmek gerekir bazı tarikat vs bunun gibi yerler (hepsini kastetmiyorum) bu ülkeye ve topluma ciddi zararlar vermiştir bunu kabul ederim ama islam’ı bilimden uazak görmek islamı bilmemekten kaynaklıdır.
   Ayrıca osmanlıda sadece senin inci dediklerin tüccarlık yapmamıştır hala zanaatkarlar vardır günümüzde bile yaşayan osmanlıdan gelme ermeni , rum ,yahudi yani bu dediğinde yanlış.

 23. Arastirmaci tarihci dedi ki:

  Tüm yazilari okudum.
  Kadir misir oglunu referens gostermiş admin arkadaş.
  Sanirim kişinin akli dengesinin bozuk dugu hakkindaki raporlari es geçmiş
  Hadi tarih size pompalanan bilgilere göre yalan tıp ve bilm demi yalan ? Biraz barişik olun ve partizanligi birakin osmanli bitti ve birdaha gerçekleşmesi akıl bilim irfan kàri değil. Din din din din demekten başka bişey yaptiğiniz yok o dincilerle 15 sene yatip kalkanlarin ne yaptiklarini turkiye olarak yaşadik birakinda din olmadan nasil siyaset yapabiliyorsunuz görelin efenim.

  • admin admin dedi ki:

   1- Kadir mısıroğluda dahil bir çok yazar veya kitapları referans alıyoruz dikaktli bakın .
   2- Deli dediğiniz adam 21 yıl önce feto nun kimler için çalıştığını açıklayan adamdır , sizde şöyle bir düşünün bu adam vatandaşlıktan çıkarılmış ve deli raporu verilmiş ama bu gerçek olduğu için değil adam susturulamadığı için yapılmıştır.
   3- Osmanlı elbetteki çökmüştür derdimiz Türkiyeyi yıkıp Osmanlı imparatorluğu yapmak değil çok yanlış anlamışsınız bunu bizim derdimiz Türkiye Cumhuriyetini Osmanlının tarihteki yeri ve konumundan çok daha ileriye taşımaktır biz buna Osmanlı şuuru veya Osmanlı bilinci diyoruz

 24. Ersin dedi ki:

  Sayın Admin;
  Din, istismara ve kandırılmaya çok müsait bir olgudur. Öyle olmasa idi Osmanlı hala ayakta idi. Zaten küresel çeteler tarafından 90 yıldır şekillendirilen bir coğrafyada yaşadığımız, okumayan, araştırmayan, sürekli tüketen bir toplum haline getirilmemiz çoğu zaman Din olgusu kullanılarak yapılmıştır. Bu sebep ile Laik Cumhuriyet yönetimi Atatürk tarafından dizayn edilmiş ve özellikle ekonomik olarak tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti olması için çalışılmıştır. Bknz. Köy Enstitüleri. Eğer Nutuk ve Gençliğe Hitabe’ yi tam anlamı ile idrak ederseniz, bahsi geçen yazının yalan veya gerçek olmasını önemsemezsiniz. Zira bu yalan veya doğru olan sözü destekleyici birçok bilgiyi oralarda bulabilirsiniz. Türkiyenin geleceği ekonomik olarak tam bağımsız olmasında saklıdır ki, 1945 yılından günümüze kadar henüz bu yönde bir çalışma vatandaş olarak ben, görememekteyim. Lütfen herkes şapkasını önüne koyup bir düşünsün. Siz burada basit bir konu üzerinde konuşurken bile birbirinize hakaret edebiliyorsanız, maalesef yolunuz doğru değildir. Bunu hem islam hem de insani değerler söylemektedir. Hoş görüyü kaybetmemeniz ümidi ile…

  • admin admin dedi ki:

   Şimdi Din bir olgu değildir onu bi anlayalım
   Dinin istismar edilemsine gelince sizinle aynı fikirdeyim kesinlikle haklısınız dini kullananlar tarihte hep olmuştur son örneğimiz feto ama tarihte çok var sadece bizim tarihimizden 3 örnek verelim
   Hasan Sabbah
   Şeyh Bedrettin
   Fetö
   bu konuda aynı noktadayız , laiklik konusuna gelince sizinle aynı fikirde değilim
   Atatürk’e gelince herzaman dediğim bir laf vardır hiçbkimsenin her yaptığı kötü yada iyi olamaz Atatürk’e de bu şekilde bakıyorum sevenlerinede hiçbir zaman hakaret etmedim
   bu yazıya gelince yazıda açıkca belirttim biz bir tarih sitesiyiz ve ziyaretçilerimizden aldığımız mesajlar doğrultusunda bunalra cevap veriyoruz bu sözün gerçek olup olmadığı soruldu bizde gerçek olmadığını yazdık ki bu çok önemli gerçek olup olmamasının önemi şu bazı insanlar Atatürk’ten rol çalıyor malesef bu tarz laflar ile olmayan bişeyi söylemek olmuş gibi göstermek ve bunu bildiğin halde söylememek bize yakışmaz sizde sorun özellikle sorun Atatürk’ün iyi yapdığı işlerle alakalı bir soru bizi onu övmeye sevk edin 🙂 inanın iyi yaptığı işide överiz kimse bizim düşmanımız değil.

 25. Ersin dedi ki:

  Tekrar merhaba Admin.
  “Din olgu değildir”demiş olmanıza üzüldüm. Olmuş olan herşey Olgudur. Detayına inersek Olay, Olam, Olası gibi kavramlar çıkar karşımıza da, konumuz o değil. Siz müsait bir zamanda araştırırsınız nasılsa.

  Atatürk’ ün getirmiş olduğu Laik ve Demokratik, Parlementer Cumhuriyet Sistemi en iyi yapmış olduğu iştir. Birçok muharebede üst düzey komutanlık yapmıştır ve T.B.M.M tarafından verilen “Mareşal” yani “Müşir” ünvanını (rütbesini) Cumhuriyet tarihi içerisinde hak eden iki kişiden biridir. Ben Atatürk ve yanında bulunan Fevzi Çakmak, İsmet İnönü vs. kişiler ile ilgili birçok iyi ve faydalı olay, bilgi, icraat yazabilirim de, siz lütfen bir kaç yanlışını açıklamaları ile yazabilirseniz bende bilmiş ve öğrenmiş olurum bu vesile ile…

  Dip not: “Bizim tarihimizden 3 örnek verelim” diyerek cümle kurmuşsunuz fakat Osmanlı ve bugüne kadar kurulmuş yaklaşık 17 Türk devleti benim tarihimdir, yani bizim demek istedim…
  Not’un notu: Bir yazının veya konuşmanın asılsız olduğunu söylerken, asıl olan ve aynı anlama gelen diğer yazıları veya konuşmaları belirtmeniz, bütün yanlış anlatmaları ortadan kaldıracağı gibi, “Tarih Sitesi” olarak misyonunuzu tamamlamış olursunuz.

 26. Selami dedi ki:

  ŞU CÜMLE İLE NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ AÇIKLARMISINIZ :
  “Atatürkü koruma yasasından dolayı yazamıyacağımız bazı şeyler var “

  • admin admin dedi ki:

   Atatürk ile alakalı kanıtı ve delil olmayan hatta kanıtı ve delili olsa dahi yazılamaycak veya söylenemeyecek söylenmesinin veya yazılmasının yasak olduğu unsurlar var , bu sadece benim bildiğim özel şeyler değildir bunları yazarsanız veya dile getirirseniz başınız belaya girer ve hapis yatarsınız demek

   • Argun dedi ki:

    Tam da bunu sormayı düşünürken benden önce birisi yazmış. Kastettiğiniz tam olarak nedir? Bildiğiniz ne var ki bunu yazarsanız, Atatürk’ü Koruma Kanunu’na göre bu suç olur ? Kanıtı ve delil (İkisi aynı şey aslında )yoksa o zaman neden böyle bir iddiada bulundunuz. Hakaret etmiyorum diyorsunuz da, böylesine bir imada bulunarak, ne isnat ettiğinizin farkında mısınız ?

    • admin admin dedi ki:

     Bakın sadece şunu anlasanız yeter Atatürk’e karşı karalamadan bahsetmiyorum ben sadece tenkit ederken belirli bir sınırı var diyorum onun ilerisine geçerseniz daha detaya inerseniz malesef bu suç teşkil ediyor o yüzdende bir çok şeyi yüzeysel anlatmak durumundayım olay bu.

 27. elif dedi ki:

  Admin Allah sabrini arttirsin.
  Sana Atatürk düşmanı derlerken kendileri din Osmanlı düşmanlığı yapar olmus.
  Dini istismar ediyolar diye dinsiz mi olalilim.
  Istismar edilmesine izin vermemek daha iyi bi çözüm degil mi?
  Atatürk söyledi denilen çoğu sözü Atatürk söylememistir bile.
  Google amcaya Atatürke ait olmayan sòzler diye yazin bakin neler cikacak karsiniza
  Misal; köylü milletin efendisidir, adalet mülkün temelidir en cok bilinenler
  Atatürk’ün bir insan olduğunu unutup yanlış yaptığını kabullenmekte gerekir.
  Putlastiriyosunuz önünde secde ediyosunuz.
  Admin gayet mantıklı tarihe dayalı cvplar veriyo
  Hakaret etmiyo ama herkes saldiriyo.
  Bırakın din düşmanlığıni Erdoğan düşmanlığını sizi bir adim öteye goturmuyor.
  Erdoğanı peygamberden cok seviyomusuz. Bu neyin kafası..
  Din istismarcilarinin cikmasinin sebebi sizin din ve dindar dusmanliginizdir.
  Dindar insanları devketin hic bir kurumunda barindirmak istemeyisiniz bizim fetö gibi köpeklere inanmamizin sebebibdir.
  Kamusal alana başı örtülü giremeyecek irtica yaygaralarinizdir.
  Rabbim sizin eline düşürmesin.

  • admin admin dedi ki:

   Teşekkürler
   Elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz ama anlamak istemeyen kafası sadece muhalefete çalışanlar hep muhalif kalıp bir adım öteye gidemeyip bu ülkeye bi ağaç bile dikemeyecekler ne yazıkki

 28. Ersin dedi ki:

  Sayın admin.
  28 temmuzdaki yazımı ve buna ilişkin cevabınızı neden yayınlamıyorsunuz?
  Ayrıca Atatürk ile ilgili yalan olmadığı, hakaret içermediği sürece istediğiniz her belgeyi yayınlayabilir ve yorumunuzu yapabilirsiniz. 5816 sayılı kanun insani çerçevede hiçbirşeye engel değildir. Milleti kandırmayın, gizem yaratmayın.

  • admin admin dedi ki:

   Yorumunuz onaylanmıştır hayırdır ? cevap vermedim diyemi yorumunuza gücendiniz ben yorumunuz yayınlanır dedim her yoruma cevap veririm diye bişey demeim ?

 29. Alim dedi ki:

  ‘Atatürk’e gelince herzaman dediğim bir laf vardır hiçbkimsenin her yaptığı kötü yada iyi olamaz Atatürk’e de bu şekilde bakıyorum sevenlerinede hiçbir zaman hakaret etmedim’

  Admin bey/hanım öncelikle yukarıdaki yazışmalarınızın bir kısmını okudum. Atatürk hakkındaki görüşlerinizi bize anlatma çabanız o kadar komik ki, bunu yukarıda münakaşa ettiğiniz insanların hepsi bilmektedirler. ilk defa gelişim sitenize sanırım tarihçisiniz. Gerçek görüşlerinizi saklama çabanızı bir şekilde anlayabiliyoruz. Siyaseti alet etmem gibisinden bir şeylerde yazmışsınız ama başından beri siyaset yaptığınızın farkında değilsiniz. Bağnazlıktan bahsetmişsiniz sanırım bu tanımına uyuyor. !
  Yukarıda alıntısını yaptığım yazı size aittir. Yazı kesin bir önerme içermektedir, aksi durumsa, daha yukarıdaki yazılarınızda mevcuttur.
  Son yazınızla alakalı bir şeye değinmek istiyorum, sizde bu ATATÜRK düşmanlığı varken gizli unsurları çoktan piyasaya sürüp tefe çalardınız, yada mısırlıoğlu gibi şaklabanlarla insanların algısıyla oynardınız. Allah kimseyi doğru yoldan ayırmasın.

  • admin admin dedi ki:

   Ben asla Atatürk düşmanı olmadım yada ama sizlerle yani kemalistlerle sorunum var evet ben bir anti kemalistim anlayın artık sounurm Atatürk değil sizlersiniz.

 30. Ersin dedi ki:

  Admin Sen beni güldürdün, Allah da seni güldürsün… Yahu cevap verememeni geçtim, zaten bana cevap verebilmen bu bilgi ile olanaksız. Fazlaca okuman lazım.

  Şimdi sen ve seninle aynı düşüncede olan şahsiyetler, Atatürkçü düşünceye sahip olanları (siz kemalist diyorsunuz, ben asla kabul etmiyorum) dinsizlik ile suçluyorsunuz. Bunun ile yetinmeyip, “Elif” isimli kişi “siz böyle yaptığınız için, biz de FETÖ ve onun gibilere inanıyoruz” demiş. Akl-ı selim olmadığınızı itiraf ediyorsunuz. Ediyorsunuz diyorum çünkü sayın admin, sen de o arkadaşın söylediğine “teşekkür ederek” katıldığını beyan etmişsin.

  Bu yorumum yayınlanır, yayınlanmaz, cevap verilir! verilmez bilemem ama, bildiğim çok iyi birşey var. Atatürkçü düşünceyi yanlış anlatmanıza, yozlaştırmaya çalışmanıza izin vermeyeceğim.
  Tekrar soruyorum. Atatürk’ün yanlışlarını söyleyiniz lütfen. İddaanızı ispatlayınız! Tutturmuşunuz “yok her yaptığı doğru değil, yok o da insan hataları var” falan diye. Buradaki herkese çok net birşey söylüyorum. Tarihi gerçek manada öğrenmek istiyorsanız Halil İnalcık, Sinan Meydan gibi gerçek tarihçi yazarların kitaplarını okuyunuz.
  Yine dilinizden eksilmiyor “Atatürk’ ü koruma kanunu var. herşeyi söyleyemiyoruz.” Gülüyorum çünkü daha açıp, o kanunu bile okumadan, kaçmak için böyle bir liman bulmuşsunuz. Tekrar ediyorum; sahte olmadığı sürece her belgeyi ki sahte olsa da hemen anlaşılır, hakaret olmadığı sürece, her duygu ve düşüncenizi aktarabilmek, Anayasal hakkınızdır…
  Bekliyorum sayın admin…

  Not: Kemalist :Atatürkçü düşünceye sahip insanları, farklı göstermek adına uydurulmuş bir terimdir. Bizlerin M.Kemal Atatürk’ e tapması söz konusu değildir. Doğrusu Atatürkçülük’ tür.

  Notun Notu: Dinimizde tapılması gereken tek yüce güç Allah’tır.

  • admin admin dedi ki:

   1. önce hitap şeklinizi düzeltiniz aksi takdirde yorumlarınız yayınlanmayacaktır (Arkadaşın yorumunda Düzenleme yapılmıştır hitap tarzından dolayı)
   2. Madem beni bilgisiz ve cahil görüyosunuz ve madem söylediklerime ,yazdıklarıma kimsenin itibar etmediğini söylüyosunuz sürekli neden burada bişeyleri aklama çabası içerisindesiniz.
   3. Yorum yapdığınız konu ile söylediklerinizin ne alakası var ? Bu yazı bahsedilen sözün olmadığını yalan olduğunu açıklıyo yani Atatürk’ü putlaştıran kişileri yalanlıyo neden sorun oldu size siz Atatürk’e tapmıyodunuz !
   4.Size cevap vermek mesele değil verdiğim cevapları anlamıyosunki ne cevabı vereyim sana artık .
   5. Kişiye Teşekkürüm haklı bir tepkisini dile getirmesi ve malesef siz kemalistler yüzünden Muhafazakar kesimin içine düştüğü cemaatler problemini yazdığı içindir ve kesinlikle katılıyorum ve bunun sorumlusuda sizin laiklik takıntınızdır.

 31. Ersin dedi ki:

  Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar İle İlgili Kanun nam-ı diğer Atatürk’ü Koruma Kanunu 🙂

  1- Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk’ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
  Yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

  2- Birinci maddede yazılı suçlar, iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır. Birinci maddenin ikinci fikrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

  3- Bu Kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re’sen takibat yapılır.

  4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  5- Bu Kanunu Adalet Bakanı yürütür.

  Bilin istedim… 🙂

  • admin admin dedi ki:

   Yazmış olduğun 5 yorumun 4 ü onaylanmamıştır nedenlerini iyi biliyosun
   sizi ikaz etmeme rağmen yine aynı şekilde yorum yazmayınız sitemizdeki başka bir arkadaşaın yorumuna cevap yazamazsınız çünkü size cevap veremeyebilir , çünkü birdaha buraya gelip o yorumları okuyup okumayacağı malum ayrıca yorumunuzda link kullanmışsınız bunuda kabul etmiyoruz önce bize mail atıp yoruma belirttiğiniz linki ekleyeceğinizi ve onayımızı almalısınız diğeri zaten hitap şekliniz .
   Youmunuza gelecek olursam zaten Atatürk’ün yanlış yaptıkalrını sitemizde belirtiyoruz neyin cevap peşindesiniz birsürü yazı zaten var , koruma kanunundan dolayı olan kısım ise şudur ben rahatca küfredemiyorum veya büstünü kıramıyorum demedimki böylede bir derdim yok ayrıca lakin şunu iyi anlayın Atatürk ile Halit ziya uşaklıgil’in oğlu vedat uşaklıgil meselesine girersek veyahut latife hanım la olan bazı diyaloglarına girersek elimize kelepçeyi yeriz bunun içinde buraya yazamıyorum bukadar basit.

 32. Ersin dedi ki:

  Sayın Admin.
  Yorumlarımı yayınlamayacağınızı zaten biliyordum.
  Çünkü bu site, yorumları okuyan insanların, okudukları yorumlara göre fikir sahibi olmalarına izin verilmeyen bir site. İnsani çerçevede kişilerin düşüncelerini tam olarak ifade edip, konuşmasına müsade edilmeyen bir site.
  Ayrıca bir önceki yorumumda yazdığımı, istediğiniz doğrultuda “düzeltme” imkanına sahipseniz, gönderilen linkleri de incelemiş olmalısınız. İnceleyip işinize gelmediği için yayınlamıyorsunuz. “Önce bizden mail yolu ile izin alın diyorsunuz”. Hakaret içermeyen, gerçekleri söyleyen anlatımları, buradaki yorumları okuyan arkadaşlara ulaştırmak için sizden izin almam. Sizin yayınlamamış olmanız ve bunu itiraf etmiş olmanız, zaten herşeyi net bir şekilde anlatıyor.

  Demişsiniz ki “biz zaten Atatürk’ün yanlışlarını yazıyoruz.” ama yanlış olmadığını gösteren yazı ve linkleri yayınlamıyorsunuz.

  Ben yanlış bir hitapda bulunmadım. Yazılarımı yayınlarsanız, bırakın buna okuyanlar karar versin.

  “Başka katılımcılara cevap veremezsiniz” diyorsunuz o zaman her yorumun altındaki “Cevapla” butonunu kaldırın. Bir işe yaramıyor zira…

  Ben bahsettiğiniz kanunun maddelerini yazdım. Siz hala diyorsunuz ki bunlardan bahsedersek kelepçelerler. Kanun açık. Küfürsüz, yalansız herşeyi yazabilirsiniz. Kimse sizi kelepçelemez.

  Sonuç olarak siz, insanları yanlış yönlendiren bir sitesiniz. Muhtemelen bu yazımı da yayınlamazsınız.

  • admin admin dedi ki:

   Komik olmayın bütün yorumlarınızı yayınladım bugüne kadar ve sizi uyardım bu hitap şekliyle yazı yazmayın diye siz genede yazdınız ben düzelttim yayınladım uyardım tekrar ama gene aynı şekilde devam ettiniz sitedeki başka bir yoruma yorum yapabilirsiniz ama yazan kişiye sataşma hakkınız yoktur sadece bana sataşabilirsiniz , linklere gelince linkleri incelemedim bile bu konudaki tutumumuz bellidir , yazıda bir çok muhalif yorum görebilirsiniz kimseyi fikir filtresinden geçirmiyoruz belirli kurallarımız var o doğrultuda hareket ediyoruz ve bu yorumunuzda yayınlandı lütfen insanları yanlış yönlendirmeyi bırakınız en fazla sizin yorumunuz var burada hala yorumumu yayınlamıyosunuz diyosunuz siz insanlar buna güler gerçekten komiksiniz .

 33. Ersin dedi ki:

  Sayın Admin; 🙂

  Lütfen diğer 4 yorumumu yayınlarmısınız! En çok benim yorumum olduğu doğru, daha fazla olması gerekiyordu fakat engelliyorsunuz. Gerçekleri duymaya tahammülünüz yok!

  Ne size, ne de bir başka kişiye sataşma söz konusu değildir. Sadece yorum vardır. Israrcı olmuş olmam sizi sıkıyor ve sinir ediyor olabilir. Ne yapayım? Doğruları anlatmak, ayrıştırmadan insanları, bir bakış açısı göstermek benim insani görevim.

  Sizin admin olarak, farklı zamanlarda kendi yazmış olduğunuz iki ayrı yazınızı alt alta kopyalayıp yapıştırdım. Ve sordum. “Buradaki kendinizle olan çelişkinizi açıklarmısınız diye? YAYINLAMADINIZ.

  Linkleri incelemedik diyorsunuz. Bu sizin 1-Araştırmacı olmadığınızı
  2- Yüksek önyargılara sahip olduğunuzu
  3- Gözünüze ve zihninize perde inmiş kendinizden başka hiç kimseyi duymadığınız anlamına gelir.

  Tarih sitesisiniz ya; Tarih her daim gelişen olaylar ile değişebilen bir olgudur. Önce bunu kabul etmeniz gerekir. Bknz. Enver paşa 1907-1923 tarihleri.

  Ben isterdim ki, istiklal mahkemeleri ile ilgili yazınız için yazdıklarımı ve gönderdiklerimi inceleyip, yayınlayıp, sonra yorum belirtmenizi.
  Yorumunuz “hayır bu belgeler yanlış” ya da ” özür dileriz, yanlış bir yazı kaleme almışız, teşekkür ediyor ve düzeltmeyi yapıyoruz” şeklinde olabilirdi. Siz bunu da yapmadınız.

  Neyse; diğer yazılarınızı da inceleyeceğim. O kısımlarda görüşmek üzere Sayın Admin.

  • admin admin dedi ki:

   4 yorumunuzu yayınlamamızın sebebini yazdım zaten , istiyosanız o yorumları tekrar yazarsınız belirttiğimiz şekilde yayınlarız.

 34. cuneyt dedi ki:

  sen bence bu kafayla bakanlığa danışman ol admin harcaniyosun buralarda hiç olmamış memlekete faydan olur yol sizin iz sizin koş kosabildigin kadar nefesin kesilmesin devam et hep çamuru yapıştırmışsin millete cevap bile vermeyi becerememissin olmamış böyle kardeşim yazdığın açıklamayla kimseyi iknaya da edememişsin elif inanmış sana ama oda direkten dönmüş nys kal sağlıcakla ı.geceler

 35. Huseyin dedi ki:

  Üzülüyorum admin sana. Misiroglunu referans alan yazılarla insanları ikna etmeye calisiyonya. Akıl ve fikir lazim

  • admin admin dedi ki:

   -Bu yazının mısıroğlu ile alakası ne ? söyliyim yok
   -Sen bu sitedeki yazıların % kaçı mısıroğluna ait baktınmı ? ben söyleyeyim en fazla %10 u

   Hiçbirşeye bakmadan, doğru dürüst okumadan sırf muhalif olmak için yorum yazıyosunya sen hemde savunduğun görüş ile yazının alakası olmadığı halde sen kendine üzül asıl kendine.

 36. Yasin Kaplan dedi ki:

  Ya admin

  Birçok yorumu ve cevaplarını okudum. Tahammülsüzlere karşı mücadele veriyorsun. Çoğu da ortaya konulan iddianın veya belgelerin doğruluğunu araştırmaya gerek duymayan bağnazlardan oluşuyor. Seni sabrından dolayı tebrik ediyorum

 37. Cemil dedi ki:

  Arkandayız admiiin! Durmak yok, hakikat yoluna devam… Sen belgeleriyle doğruları göster; akıllı görsün, aptalı da boşver.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site içeriklerinin izinsiz kopyalanması serbesttir.
iPortal Kodlayan: Özer Gül